/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

      name your price

     

1.
Hologram 04:03
Dvě osoby blízké mě připravily o šarm. Ale jen na čas, jářku jen na čas! John Brown mrtev je a jeho tělo tlí. Můj hologram však kráčí dál!
2.
I hope we still have the right to worry. Hopefully we can despair. You’re not supposed to say: “I’m sorry …” I’m gonna drive us to declare ourselves. Ref.: I’m gonna drive us to declare, I’m gonna drive us. I’m calling from the battle for the right to be unsure. Freedom to lament! Freedom to lament! Freedom to lament! Freedom to lament! Don’t underestimate the power of the worry. Lay down and empathise the doubt. Please be creative in your complaining. I’m gonna drive us to declare ourselves. Ref.: I’m gonna drive us to declare … I dare say there are different people in your head now. A step just slightly to the side. Oh mine! Even this is possible. I’m gonna drive us to declare ourselves. Ref.: I’m gonna drive us to declare …
3.
Slow red car 03:19
There’s a slow red car in the distance. I see a dark smart clerk behind the wheel. She’s inside. Slow car in the distance. Oh God, I can’t believe this is real. Ref.: He wanted to show us black magic, but ended up doing it white! He took the tender skin of my honey. Now he’s pointing right at the moon. She’s inside. Slow car in the distance. They don’t mind I’m just about to swoon. Ref.: He wanted to show us black magic, but ended up doing it white!
4.
V té kobce těla barvy suché bramborové nati, jde ti to dneska nějak lehce, blížíš se rozpálená k průsmyku, bojím se, že tvůj guru vlastně po tobě nic nechce, to tě zprůhlední. Proč když mi chybí jemná vůně vtého topu, začnu ji náhle cítit v sobě samém? Kdokoli ochutná tě, nic k němu nepřilne a v mém břiše rozepne se tenká hrazda ze tvých širých ramen, pak nocí sklovatí. A kdybych někdy u sebe měl bílou tašku, tak si buď jistá, že v ní bude rychlá želva, jako vyděšená sestra malé hodinové ručičky, tvůj nedoručitelný dárek v pokoji nad mýdlem, kde tě šlo obejmout. Sej u vagu sej nau Gó let ju rou Sej nau
5.
I've spent my life as a demo version and I've been locked in there. That's why my soul is full of tension, and I don't mind to share. Sindís tu rou, saka tiu ty tekrú, endes tu rei, s tiu tiu t prék ty mó.
6.
Needs 06:56
We all have physical and emotional needs that only can be mapped by interaction with another person. The trick is to ask someone appropriate to meet them. Empty captain sings transparent melodies: Vulnerability. Full Dependency. Mortality. The frailty of interpersonal relationships. Existential loneliness. Existential loneliness. Existential loneliness. Existential loneliness.
7.
Oh god, the devil is a volunteer! He’s a manager of choir of Orphans. Transfiguration of a hidden fear. Oh dear! Oh God! Oh dear! Oh God! Oh dear! Oh God! Oh dear! Oh dear! Oh God! Oh dear! Kdo je bůh a oč v životě jde, učím se každým dnem nevědět. nikdy nesklouznout do fixovaných mínění, zpochybňovač – práce všeho druhu. Brouk Pytlík narozený v kině. Pamatuju si chuť tvých svalů pánevního dna, ale i způsob jakým si nasazuješ brýle v biografu, objemné znaménko v první třetině zad, brada vedví. Nezapomeneme na sebe, vím. I když se naše plíce budou plnit dechem domnělých nových a nových mužů … žen …
8.
It was a time when time wasn’t there enough time upon a time once you are so… Ref.: If this be a failure, than make the most it! If I lost myself, out of the blue. Who am I? Am I you then? Just by loosing myself, am I on your side? Ref.: If this be a failure, than make the most it!
9.
Spit it out 07:02
We need to go out and shake with all this gloominess! Here are my eyes. Just two of them. Spit it out! Spit it out! And let the chips fall where they may. Don’t remember … are you transparent or translucent? You run the show. You took me in. Spit it out! Spit it out! And let the chips fall where they may. Ref.: Slow down and meet me. Here in my pocket garden. Make all my herbs to stay awake. Be on the run. And disappear. Like a bum bum fading. This foggy swamp might be your way. You said: “It’s never supposed to be easy …” So why and how did you get inside? Spit it out! Spit it out! And let the chips fall where they may. Let’s make ourselves disappear by kindness, shall we? I know. I know. I do know! Spit it out! Just spit ya out! And let the chips fall where they may. Ref.: Slow down and meet me. Here in my pocket garden. Make all my herbs to stay awake. Be on the run. And disappear. Like a bum bum fading. This foggy swamp might be your way.
10.
Trofeje 07:10
Ona: „Polož mi otázku …“ On: „A … jaká je odpověď?“ Ona: „Kolikrát ti to mám ještě opakovat?“ On: „No … už nemusíš!“ Krysí chlad v mysliveckém salónku. Protřelá lovkyně se halí do kožešin. Trofeje na stěnách o závod mlčí. Bytost Já je velmi živá. Nechce přibrzdit. Lehl bych si, moje milá. Jenže ona ve mně velí: „Jít!“ Krysí chlad v mysliveckém salónku. Třes-ku-té ti-cho s tro-fe-je-mi. Krysí chlad v mysliveckém salónku. Třes-ku-té ti-cho s tro-fe-je-mi. Krysí chlad v mysliveckém salónku. Třes-ku-té ti-cho s tro-fe-je-mi. Krysí chlad v mysliveckém salónku. Třes-ku-té ti-cho s tro-fe-je-mi. Opakování se zjevuje na kraji pelesti jako matka moudrosti, babička debility!

credits

released September 8, 2017

Pátí na světě / Fifth in the world
album: UNIORI*

year: 2017
label: Polí5
order CD at: www.polipet.cz/vydavatelstvi-poli5/pati-na-svete-uniori/

Tomáš Doležal: EWI Yamaha WX5, backing vocals
Petr Fučík: el. drums, backing vocals
Markéta Lisá: EWI Akai, pc, vocals (3, 8), backing vocals
Ivan Palacký: guitar, lead vocals
Guests
Kateřina Zochová: harph (8)
Manz: bass synth (2)

*Universal original

license

all rights reserved

tags

about

Pátí na světě Brno, Czechia

Hudební skupina z Brna manipulující s geny žánrů

a Brno [CZ]-based group manipulating the genes of genres

Tomáš Doležal – midicontroller
Petr Fučík – drums, pc
Ivan Palacký – guitar, vocal
... more

contact / help

Contact Pátí na světě

Streaming and
Download help

Report this album or account

If you like UNIORI, you may also like: